Avustralya’dan Ukrayna’ya 100 Milyon Dolarlık Ek Askeri Yardım

Avustralya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Marles, Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile bir araya geldiği Ukrayna’nın Lviv kentinde konuya ilişkin basına konuştu.

Marles, Avustralya savunma sanayisinin desteğiyle Ukrayna’ya yaklaşık 100 milyon dolar değerinde ek askeri yardım yapılacağını açıkladı. İngiltere öncülüğünde Ukraynalı askerlerin eğitim gördüğü Kudu Operasyonu’na verilen desteğin sürekliliğine işaret etti.

YAKLAŞIK 100 MİLYON DOLARLIK EK ASKERİ YARDIM

Ek askeri yardım paketinin içeriğini şu şekilde belirtti: 50 milyon dolar değerinde kısa menzilli hava savunma sistemi, 30 milyon dolar değerinde insansız hava sistemi, 15 milyon dolar değerinde miğfer, sert gövdeli şişme bot, duman maskesi, jeneratör ve postal gibi yüksek öncelikli ekipman ile havadan karaya mühimmat.

Marles, bu yardımlarla birlikte savaşın başlangıcından itibaren Avustralya’nın Ukrayna’ya toplam 880 milyon dolar değerinde askeri yardım sağlamış olacağını belirtti. Ülkeye yapılan toplam yardımın ise bir milyar doları bulduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x