Halktan yardım istenmişti: Kayıp F-35’in enkazı bulundu

ABD’nin South Carolina eyaletinde önceki gün kaybolan F-35 savaş uçağının enkazı bulundu. Yetkililer, F-35’in enkazının Charleston Hava Kuvvetleri Üssü’nün kuzeydoğusundaki kırsal Williamsburg bölgesinde bulunduğunu açıkladı.

Pilot, uçak düşmeden önce paraşütle atlamıştı. Adı açıklanmayan pilot, paraşütle güvenli şekilde atlaması sonrası North Charleston’a inmişti. Pilot paraşütle atladığında uçak otomatik uçuşa alınmış, devre dışı bırakılan aktarıcısı ve gizli teknolojisi radar takibini engellemişti.

DİĞER F-35 PİLOTU GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ÜSSE DÖNDÜ

ABD ordusundan yapılan açıklamada kaza için ‘aksilik’ denildi, ayrıntı verilmedi. Maliyeti yaklaşık 80 milyon dolar olan F-35 uçağının düşmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Bir diğer F-35 pilotunun ise Charleston Üssü’ne güvenli şekilde döndüğü duyuruldu.

İki F-35 uçağı, Atlantik kıyısı yakınlarında Beaufort şehrindeki bir filodaydı. Yetkililer dün yaptıkları paylaşımlarda kaybolan uçağın yerinin belirlenmesi konusunda halktan yardım talebinde bulunmuştu. Charleston Üssü’nün sosyal medya platformunda yapılan paylaşımda, “Kurtarma ekiplerimizin F-35’i bulmasına yardımcı olabilecek herhangi bir bilgiye sahipseniz lütfen Üs Savunma Harekat Merkezi’ni arayın” denilmişti.

‘BİR F-35’İ NASIL KAYBEDERSİNİZ?’

Charleston Üssü’nden yapılan bu çağrı ABD’de alay konusu olmuş, bazı Kongre üyeleri orduyu eleştirmişti. Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyelerinden Nancy Mace, sosyal medyada bir paylaşım yaparak, “Bir F-35’i nasıl kaybedersiniz? Bir takip cihazı nasıl olmaz? Halka neyi soruyoruz, bir jeti bulup teslim etmelerini mi?” demişti.

Son gelişmeler sonrası ABD Deniz Piyadeleri bu hafta ülke içindeki ve dışındaki tüm hava operasyonlarına 2 gün ara verildiğini duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, dün ve bugün geçerli kararla, tüm askeri birimlerin havacılık güvenliği konusunda en iyi uygulamaları tartışacakları belirtildi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x