İran’dan iş birliği mesajı: Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliğidir

AYDIN HASAN Ankara – Habubilluhzade, özetle şu değerlendirmelerde bulundu: 

İKİNCİ YOLU YOK: Biz herşeyden önce Irak ile kurulan diyalogdan memnuniyet duyarız. Özellikle konu bir ülkenin güvenliğiyle ilgiliyse. Biz şuna inanıyoruz; bölgenin güvenliğini kesinlikle ve kesinlikle Irak, Türkile, İran ve Suriye sağlayabilir. Biz, işbirliğini savunuyoruz. İran, Türkiye, Irak ve Suriye işbirliği çok gerçekçi ve mantıklı bir işbirliğidir. İlla görüşmemiz ve işbirliği yapmamız lazım, kaderimiz düğümlenmiş resmen. Biz de, Türkiye ile transit ve bağlantı yollarını artırmak için işbirliği içindeyiz. Türkiye İran’ın batıya, İran da Türkiye’nin doğuya açılan kapısıdır. İkinci bir yolu da yok. 

TÜRKİYE İLE ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR: Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliğidir. Karakollarımıza saldırıyor, devriye gezen araçlarımıza bombalı tuzaklar kurıyorlar. Bir çok şehit verdik. Geçen yıl İran’daki karışıklıklarda çok sayıda silah bu gruplara geçirildi. O yüzden güvenlik biz ve Türkiye için önemlidir. Türkiye ile güvenlik konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bakan yardımcısı seviyesinde daimi komitelerimiz var ve çalışmaları devam ediyor.

ABD’yi kimse davet etmedi

GİDERLERSE MEMNUN OLURUZ: (ABD’nin Irak’tan askerlerini çekeceği iddiası) ABD’nin Suriye’den çıkmasını memnuniyetle karşılarız. Zaten kimse onları davet etmedi. ABD bölgede karışıklık yaratmak için orayı kullanıyor. Bölge ülkeleri kendileri güvenliklerini sağlayabilir. Biz Irak ile Türkiye’yle konuşur, güvenliğimizi sağlarız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x