Okullara hazırlanan beslenme çantalarına dikkat! Öğrencinin beslenme çantası derslerini etkiliyor…

Beslenme uzmanları, çocukların enerjik ve sağlıklı bir şekilde okula gitmeleri için beslenme çantasının asla atlanmaması hususunda uyardı. Özellikle sağlıklı bir şekilde dersleri dinleyip, ara öğünü besin değeri yüksek ve doyurucu gıdalarla geçirmek çocuğun kişisel gelişimi için oldukça mühim. İşte, beslenme çantasını hazırlarken dikkat etmeniz gereken tüm detaylar!

1. BESİN DEĞERİ DÜŞÜK GIDALARDAN UZAK DURUN!

Uzmanlar, çocukların beslenme çantalarında sağlıksız ve katkı maddesi içeren ürünlerden kaçınmalarını öneriyor. Bu, şekerli atıştırmalıklar, hazır abur cuburlar ve paketli gıdaları içeriyor. Öğrencinin gereksiz tuz ve şeker alımına sebep olmak konsantrasyonunu etkileyecektir.

2. BESLENME ÇANTASINI EVDE HAZIRLAYIN!

Çocuklarınızın beslenme çantasını evde hazırlamak, onların sağlığı için en iyi seçenektir. Ev yapımı yemekler; dengeli bir beslenmeyi teşvik eder, sindirim sıkıntısı yaşatmaz ve kontrollü kalori alımını sağlar.

3. ÇEŞİTLİLİĞE ÖNEM VERİN!

Beslenme çantasında süt ürünleri, tahıl ürünleri ve meyveler gibi farklı besin gruplarına yer verin. Yalnızca protein veya kalsiyum odaklı gıdalara yer vermeyin. Bu, çocuğunuzun tüm besin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacaktır.

4. PORTATİF BESLENME ÇANTASI MÜHİM!

Beslenme çantası, çocuğunuzun kolayca taşıyabileceği bir boyutta olmalıdır. Ayrıca, keskin kokulu veya dökülme riski taşıyan yiyecekleri çantada bulundurmaktan kaçının.

5. ANA VE ARA ÖĞÜN PLANLANMALI!

Çocuğunuzun beslenme çantasında hem ana öğün hem de ara öğünler olsun. Örneğin, peynirli sandviçler, ton balıklı sandviçler veya ev yapımı makarna gibi ana öğünlerle birlikte süt ürünleri, kuruyemişler ve meyveler gibi ara öğünler ekleyin.

6. TAM TAHILLILARA ÖNCELİK!

Ara öğünler için tam tahıl ekmek, fıstık ezmesi ve kuru meyveler gibi sağlıklı seçenekleri düşünün. Bu, çocuğunuzun enerjisini korumasına yardımcı olacaktır.

Yeni okul döneminde çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmek, onların başarısı ve sağlığı için çok önemli. Sağlıklı bir beslenme çantası hazırlayarak, çocuğunuzun enerjik ve tam konsantrasyon bir şekilde okula gitmelerini sağlayabilirsiniz. Beslenme çantası, onların büyüme ve gelişme süreçlerine katkıda bulunacak bir araçtır. Unutmayın, sağlıklı bir beslenme, sağlıklı bir geleceğin temelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x